Muzeum myslivosti a pytláctví

Zdroj: ČT 1
Autor:
Rubrika:

Zuzana NEUVIRTOVÁ, moderátorka: V Babicích na Uherskohradišťsku otevřeli Muzeum myslivosti a pytláctví. Případné zájemce expozicí provedou každé odpoledne přímo myslivci. Součástí statku s muzeem je i odchovna bažantů a králíků, kteří odsud míří do volné přírody, ale taky výstava o historii a životě obce. Josef VRÁNKA, myslivec: Tady je ten pytlák, vidíte, upytlačil nebo zastřelil normálně husičku a teď už si jí nese. Blanka KOVANDOVÁ, redaktorka: Josef Vránka je myslivec tělem i duší. Když ale provádí novým muzeem děti z místní mateřské školy, musí mluvit i o lovcích mimo zákon. Josef VRÁNKA, myslivec: Tady jsou další železa, ano. osoba: To jsou pasti. Josef VRÁNKA, myslivec: To jsou pasti, přesně tak. Jiří SEVERIN, spoluautor expozice: Myslivci nebyli moc nadšení z toho, že by se měli spojit v muzeu s pytláky, ale potom, když zjistili, že je tady plno pytláckých historek, tak se tím nejen smířili, ale myslím, že byli spokojení. Blanka KOVANDOVÁ, redaktorka: Ručně dotvářené zbraně palné, sečné i lstivé, jak se říká různým okům a pastím, se našly jako kdysi zabavené hlavně na půdách mysliveckých rodin z okolí. Pytláci dřív pocházeli z chudých poměrů a často jejich úlovek zachraňoval jídelníček široké rodiny. Kdo je to pytlák? osoba: Něco jako myslivec, ale krade. Blanka KOVANDOVÁ, redaktorka: Dnešní pytláci už by si takovéto nostalgické vitrínky určitě nezasloužili, ani vlastní muzeum, jako jejich kolegové ze začátku minulého století. Do pytláctví je totiž nežene ani nouze, ani hlad. Josef VRÁNKA, myslivec: V dnešní době ti pytláci jsou vybaveni na takové úrovni, že ani policie nemá takové vybavení, jaké používají, noční vidění, ano, automatické pušky a všecko možné. Blanka KOVANDOVÁ, redaktorka: A policejní statistiky potvrzují, že se s bezohlednými pytláky musí stále počítat. B březnu po jejich řádění zůstaly v Bojkovicích dvě mrtvé březí srny a minulý týden 8 zastřelených daňků v brněnské oboře Holedná. Blanka Kovandová, Česká televize.