V Podlesí mlsal zatoulaný medvěd

08.09.2015 10:15


Naše Valašsko
Přibližně dvouletý huňáč se minulé pondělí večer zatoulal do lesů v lokalitě Podhájí  Valašské Meziříčí - Jak se největší z velkých šelem ocitla v honitbě u Valašského Meziříčí? To nikdo přesně neví.  mlsoun  Přibližně dvouletý medvěd hnědý se v pondělí zatoulal do lesů v lokalitě Podhájí, která patří k meziříčské místní části Podlesí. Mezi osmou a devátou večer ho zachytila fotopast, jak hoduje na jablkách a tvrdém chlebu, které myslivci přichystali pro černou zvěř.  "Fotopast jsem umístil předchozí den, abych zjistil, jaká zvěř a v jakém počtu se tady zdržuje," říká překvapený myslivec Jiří Žilinský, jenž takový "úlovek" nečekal.  "Myslivosti se věnuji sedm let, ale o medvědovi v naší honitbě jsem nikdy neslyšel," dodává. Stejně rychle, jako se objevil, huňáč také zmizel. Nad ránem se do hledáčku fotopasti dostalo divoké prase.  Na místo, kde byl stále cítit pach medvěda, se mu příliš nechtělo. "Chvíli obcházelo dokola, potom uteklo," popisuje myslivec. Odkud se medvěd do Podhájí dostal, zůstává záhadou. "Beskydy, kde se trvale vyskytují, jsou odsud hodně daleko," přemítá Žilinský. Vminulosti se ale tyto šelmy opakovaně objevily v lesích nad Krhovou, kam je to z Podhájí jen pár kilometrů.  "Nikdo z lidí medvěda na cestě do Podhájí nespatřil. Může to být plachý jedinec, kterého silnější samec vytlačil z původního teritoria při nedávném páření," domnívá se Marek Netolička, který je jednatelem meziříčské společnosti Městské lesy a zeleň.  Na přítomnost medvěda včera upozornila radnice prostřednictvím městského rozhlasu. Lidem doporučila, aby se v nejbližších dnech chovali obezřetně, případně od návštěvy lesa raději upustili. Místní obyvatelé ale varování příliš vážně neberou. "Dověděli se to před chvílí z rozhlasu. Chlapi si dělají legraci, že tady medvěda v životě neviděli a že ani nevědí, jak by se při setkání s ním zachovali," tvrdí předseda osadního výboru Jiří Pernický.  Foto: NA KRMELIŠTI. Asi dvouletý huňáč si pochutnával na jablkách a sušeném chlebu.  Foto: fotopast