Březnice získala Zlatou cihlu, vesnicí roku Zlínského kraje se staly letos Babice

04.06.2015 12:27


Zlínský deník
Zlínský kraj - Babice, obec čítající necelých 1800 obyvatel, je letošní Vesnicí roku 2015 Zlínského kraje, za což jí tak kromě stejnojmenného označení náleží také Zlatá stuha.  "Myslím si, že jsme hodnotitelskou porotu zaujali hlavně Muzeem myslivců a pytláků Na Mýtince, které získalo i ocenění Zlatá cihla. Musím říct, že do soutěže se zapojily opravdu všechny spolky a organizace, které u nás působí. Všichni si zaslouží poděkování," řekla včera starostka obce Martina Horňáková bezprostředně po slavnostním vyhlášení výsledků v sídle Zlínského kraje. Obci šéfuje teprve od listopadu loňského roku.  Do letošního ročníku soutěže se napříč krajem přihlásilo pouze patnáct obcí. "Je to málo, co s tím uděláme to nevím. Někteří starostové zastávají názor, že se nechtějí chlubit cizím peřím, jiní se na svou obec možná dívají příkře více,nežje zdrávo," posteskl si hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák.  O ocenění rozhodla odborná komise, jíž předsedal starosta obce Vysoké Pole Josef Zicha. Jednoduché to prý každopádně neměli, zasloužily by se jej všechny obce. "Babice zvítězily asi proto, že za těch 11 let, co se zúčastňují, už vychytaly všechny mouchy, se kterými si ty začínající v soutěži ještě nevědí rady," konstatoval předseda.  Osobně ocenil i nadání starostů. "Z pohořelického se stal učiněný zámecký pán, šéf Topolné by mohl z fleku vyučovat verbuňk a bývalý babický starosta by měl dostat roli v nějakém muzikálu," řekl s úsměvem. Komise kromě toho také udělila několik speciálních ocenění, dvojice jich putovala například do Březnice. Pokračování na straně 3 Březnice získala Zlatou cihlu, vesnicí roku jsou letos Babice  Dokončení ze strany 1  Konkrétně diplom Zlatá cihla za opravu kostela svatého Bartoloměje a osobností Programu obnovy venkova ve Zlínském kraji se stala tamní výtvarnice Jindřiška Švajdová. "Zúčastnili jsme se letos už potřetí. V prvním roce 2013 jsme získali diplom za příkladnou péči o historickou zástavbu obce, vloni zase diplom za vzorné vedení krokniy, tentokrát máme také něco. Navíc ocenění osobnosti už máme rovněž, a to z roku 2013, kdy jej získal Jiří Mareček z Resocializační a terapeutické komunity," připomněl březnický starosta Josef Hutěčka.  Hlavní ocenění  1. místo: Zlatá stuha - Babice (Slovácko)  2. místo: Bílá stuha za činnost mládeže - Hošťálková (Vsetínsko)  3. místo: Zelená stuha za péči o zeleň a životní prostředí - Pitín (Slovácko)  4. místo: Modrá stuha za společenský život - Slavkov (Slovácko)  5. místo: Oranžová stuha za spolupráci obce a zemědělského subjektu -  Rajnochovice (Kroměřížsko)