Divočáci ničí orchideje i úrodu na poli

15.09.2014 12:47

Divočáci ničí orchideje i úrodu na poli

Slovácko
Hodonínsko – Louky, které vypadají jako po nájezdech rypadel, děsí návštěvníky Bílých Karpat, pracovníci chráněné krajinné oblasti sčítají škody. Divoká prasata útočí víc než dřív. Zemědělcům na Slovácku škodí nejčastěji v řepce a kukuřici. Podle botaničky Ivany Jongepierové divočáci likvidují v Karpatech vzácné druhy rostlin. "Divočáci vyrývají hlízky orchidejí nebo kosatců. Přeryté louky zhoršují i celkovou údržbu. Situace je opravdu zoufalá," povzdechla si botanička. Problémy s přemnoženou zvěří jsou letos opět větší než loni a tento trend pokračuje už několik roků. "Divoká prasata se množí geometrickou řadou. V naší zemědělské oblasti pro to mají výborné podmínky. Situace se měla začít řešit již dříve. Teď se vymkla z rukou," myslí si Jongepierová. Velké škody způsobuje divoká zvěř také zemědělcům. Ze statistik ministerstva zemědělství vyplývá, že až devadesát procent škod na polích způsobila právě černá zvěř. "Mezi nejvyhledávanější druhy plodin patří brambory, pšenice nebo kukuřice," píše se ve zprávě resortu. Podle pěstitelů mezi nejohroženější lokality patří bzenecká pole. Ta totiž přímo sousedí s lesy, a divoká prasata tak mají blízko k potravě na polích. "Osobně s divočáky problémy nemáme, vím ale, že na Bzenecku ničí až dvacet procent úrody kukuřice," uvedl mladý strážnický zemědělec Martin Raška s tím, že jeho kolegové škody zatím sečtené nemají. Nájezd hladového zvířete zemědělec pozná na první pohled. "Divoká prasata úrodu polámou a pošlapou. Vhorším případě ji rozryjí a sežerou kořeny i semena," přiblížil znaky mladý muž. Že jsou divočáci přemnožení dlouhodobě, potvrdil předseda okresního mysliveckého spolku Radovan Mančík."Voblastech, kde jsou jen louky, černou lidé nepotkají. Největším problémem jsou lány kukuřice a řepky," vysvětlil odborník. Myslivci nemají šanci divočáka ulovit, jakmile se v poli zabydlí. "Nejvíc se vyskytují v okolí Hodonína a Bzence," poznamenal Mančík. Myslivci se snaží divočáky lovit, aby snížili jejich stav na přijatelnou úroveň. I proto mohou dospělá prasata střílet až do konce ledna. To je o měsíc déle, než tomu bylo dříve. Pokračování na str. 9 Divočáci ničí úrodu na poli i orchideje Dokončení ze str. 1 Předseda hodonínských myslivců ale není ze způsobu lovu nadšený. "Nemyslím si, že by měli být loveni dospělí samci či samice. Ti si sjednávají v tlupě pořádek," komentoval situaci. Divočáci přitom nejsou agresivní. Když se s ním člověk setká, není nutné panikařit. Divočáci jsou nebezpeční pouze v případě, že brání mláďata nebo jsou zranění. "Hrozbou je černá pouze pro puštěné psy. Ti většinou setkání s tlupou divočáků nepřežijí," upozornil Mančík.