Zvěř už má cenovky a policie může trestat pytláky podle tabulky

25.03.2010 06:30

Tři tisíce devět set korun, taková je pro policii cena upytlačeného zajíce. Srnec má cenu necelých 14 a jelen téměř 30 tisíc. Od příštího týdne se začnou policisté řídit tabulkou, která stanoví, kdy se pytlák dopouští přestupku a kdy už trestného činu. Hranice byla stanovena na pět tisíc korun.

 

Dnes 6:15

Sazebník minimálních cen zvěře policie připravila ve spolupráci s ministerstvem zemědělství. V pondělí ji jako závazný pokyn podepsal ředitel kriminální policie Jan Noga a příští týden ji bude mít k dispozici každý policista.

Jak ale vyplývá z nového předpisu, pytlák se do takového limitu „vejde“ pouze v případě, že se spokojí maximálně s jedním ušákem nebo koroptví. Už dva kusy drobné polní či lesní zvěře totiž hranici trestnosti svou cenou překročí.

 

Ceník neoprávněně ulovené zvěře

Druh zvěře

Hodnota v Kč

Jelen

29 300

Daněk

26 300

Srnec

13 900

Muflon

31 500

Prase divoké

22 900

Zajíc polní

3 900

Bažant obecný

3 100

Bažant královský

3 900

Krocan divoký

5 600

Králík divoký

4 800

 

Hodnota zvěře se totiž nestanovuje podle ceny masa v obchodě, kde lze celého zajíce koupit i za pět set korun. „Cena uloveného kusu se vypočítává jako náklady na dovoz stejně hodnotného kusu na dané území,“ vysvětlil Ondřej Veselý z tiskového odboru ministerstva zemědělství. A to ve smyslu chovné a trofejní hodnoty. „Do nákladů patří i karanténní mezistanice a protistresová opatření,“ dodal Veselý.

Jelen i za čtvrt miliónu

Že v policejní metodice jde o orientační a hlavně minimální ceny, dosvědčují samotní myslivci, kteří o zvěř pečují.

„Stokilový jelen má v mase hodnotu 5 až 8 tisíc. Pak je tu ale hodnota chovného kusu, která je u kvalitního zvířete těžko vyčíslitelná, a nakonec hodnota trofeje,“ uvedl myslivec Patrik Bok z Vrchlabí.

„Když komerčně prodáte odstřel takového trofejního zvířete, může jít o patnáct tisíc, ale také třeba o čtvrt miliónu korun,“ podotkl Bok.

Ani upytlačený zajíc však nemusí být pro místní hospodáře úplnou banalitou. Na některých místech republiky totiž začínají být zajíci vzácní.

„I v krajích, kde se dřív hojně vyskytovali, jsou jejich početní stavy velmi nízké,“ uvedl Jan Matějka z Okresního mysliveckého spolku Trutnov. „V některých honitbách u nás v okrese se hony na zajíce vůbec nepořádají. To se pak říká, že zajíců je tak málo, že je myslivci znají jménem,“ dodal Matějka.

Podle Boka se na nízkých stavech zajíců podepsalo velkoplošné zemědělství, chemizace rostlinné výroby, silniční doprava, ale i ochrana dravých ptáků, kteří polní hlodavce loví.

  

Josef Koukal, Právo