Honičské zkoušky na Vsetínsku

07.02.2012 10:41

Honičské zkoušky na Vsetínsku

6.2.2012

Ing. Jaroslav ŠarmanHoničské zkoušky na Vsetínsku

V pořadí náročnosti zkoušek loveckých psů patří honičské zkoušky k těm velmi náročným. A to nejen z pohledu účastníků – vůdců a jejich čtyřnohých svěřenců, ale také z pohledu organizátorů. Organizačně zvládnout a zabezpečit akci, jejíž součástí je naháňka spojená s posouzením řady disciplín není nejjednodušší. Je proto potěšitelné, že existují honitby, kde se najdou příznivci loveckých psů, kteří se do takovéhoto náročného úkolu pustí. Na Vsetínsku je touto honitbou každoročně honitba MS Grúň Hošťálková. Letos tak v termínu 29.- 30.10. přivítali pořadatelé 11 psů s jejich vůdci, kteří se postavili na start těchto náročných zkoušek.

Ačkoliv první den nebyl k účastníkům příliš příznivý - v lečích se bohužel nepotkali s černou zvěří, tak přesto byla šance posoudit práci psů především při nahánění na liščí a zaječí stopě. Ne všem se dařilo zcela ideálně, ale všichni postoupili do druhého dne, kdy zbyly ke zkoušení disciplíny: ochota k práci na černou zvěř a práce na pobarvené stopě. Jak se to bohužel občas stává, tak ne všem se podaří tyto zkoušky dokončit. Tentokrát byla konečnou pro jednoho vůdce s jeho čtyřnohým svěřencem, právě ochota k práci na černou zvěř. Pes neprojevil dostatečný zájem o tuto práci a byl proto ohodnocen známkou 0. Dalších deset psů dokončilo tyto zkoušky úspěšně. 4 psi v I.ceně, 3 psi ve II. ceně a 3 psi ve III. ceně. Důvodem udělení druhých a třetích cen byly ve většině případů limitní známky u některých disciplín, které toto ocenění způsobily. Vítězem honičských zkoušek se stal jezevčík drsnosrstý Clif z Valovy zahrady, vedený Jaroslavem Brlicou z Francovy Lhoty, 188 bodů, I. cena, druhé místo obsadil jezevčík drsnosrstý Dyk od řeky Vláry, vedený Robinem Zbrankem z Liptála, 175 bodů, I. cena a na třetím místě dokončil alpský brakýř jezevčíkovitý Ezar z Hrůna, vedený Liborem Šulákem z Valašské Bystřice, 173 bodů, I. cena. Velký dík za přípravu zkoušek patří všem členům MS Grúň Hošťálková, kteří se každoročně podílejí na pořádání kynologických akcí v působnosti OMS Vsetín. I v roce 2012 mají v plánů společně s OMS Vsetín uspořádat několik z nich