Oplocené sady jsou smrtící pastí pro srny. Štve je tam a zabíjí pes (Mladá fronta DNES)

18.04.2014 15:37

 

Čtvrtek, 17 Duben 2014 07:45

Zloděje lákají ovocné sady jen v době sklizně, avšak lesní zvěř celý rok. Oplocené sady jabloní v Životicích se bohužel staly smrtící pastí pro srny. Loví je tam ve velkém čtyřnohý pytlák. Myslivcům došla trpělivost.
Myslivci z Havířovska a Těrlicka jsou pořádně naštvaní. Chtějí chytit do pasti nebo zastřelit nebezpečného pytláka.
"Loví ve velkém, navíc v zakázanou dobu, kdy jsou srny březí. Zvířata štve v rozlehlých jabloňových sadech v Životicích, odkud nemají šanci uniknout kvůli oplocení," líčí hospodář havířovského mysliveckého sdružení Jiří Mokrý.
Mluví o čtyřnohém pytlákovi - psovi, který zabíjí už od prosince. "Tehdy jsme v sadech našli 11 mrtvých kusů. Zabil je pes nebo psi. Ohlásili jsme to policii," vzpomíná předseda havířovského mysliveckého sdružení Václav Přeček.
"Šlo o výjimečný případ. Ve dnech od 14. do 19. prosince jsme přijali dvě oznámení o tom, že v sadech uhynulo 6 dospělých srnců, 3 mladé a 2 březí srny. Škoda činí asi 225 tisíc korun," říká mluvčí karvinských policistů Zlatuše Viačková.
Podotkla, že se tam záhy podařilo chytit fenu německého ovčáka. "Není sice jisté, že zabíjela, ale další úhyn srn už nám pak nikdo neoznámil," dodala policistka.
Fenka skončila v havířovském útulku. Majitel se o ni nepřihlásil. "Asi měl strach z potíží," vzpomíná ošetřovatelka. "Nevěříme ale, že ona zabíjela srny. Byla krotká, poslušná, přítulná, navíc měla potíže s klouby, hůř chodila... Teď už je v péči nových majitelů," uvedla.
To, že skutečný pytlák je na svobodě, záhy poznali i myslivci. "Fenka, která skončila v útulku, se na srnách možná někdy přiživila, ale zřejmě je nelovila. Zabíjení totiž pokračuje," netají Václav Přeček.
Policii už to myslivci ani nehlásí. Snaží se teď dopadnout pytláka sami - ve spolupráci s místními obyvateli a havířovskými strážníky. Počet mrtvých srn totiž stoupá tak rychle, že předseda se zdráhal spočítat, kolik jich v oplocené pasti vlastně uhynulo. "V sadech, které sousedí s naší honitbou, jich pes zabil už 39," řekl nakonec Přeček.
"A v té menší části sadů, která sousedí s honitbou těrlických kolegů, strhl pes dalších 6 srn," doplnil ho ještě hospodář Mokrý.
Podle nich není jisté, zda všech 45 srn zabil stejný pes. Nevědí ani, o jaké zvíře jde a komu patří. Podezření ale padá na černého vlčáka.
"Lidé z okolí sadů volají nám nebo strážníkům, když v sadech pozorují zatoulaného psa. Dokonce už se podařilo mobilem vyfotit černého vlčáka," říká Jiří Mokrý.
Myslivci si myslí, že nejde o zdivočelou šelmu, ale o psa, který utíká majiteli. Ten nemusí o jeho lovecké vášni vědět. Sady jsou oplocené, ale pro srny jsou ovocné stromy tak lákavou pochoutkou, že hledají díry nebo starý plot roztrhnou. A pes vniká dovnitř stejně.
"Nejde o zdivočelé zvíře, nenašli jsme jeho doupě. A srny nejsou ožrané. Pes tedy neloví z hladu, ale z vášně. Nahání srny, ty narážejí na plot, z mordy jim teče krev, která psa rozdráždí natolik, že pak zabíjí jednu za druhou," líčí Mokrý.
Poslední oběti sbírali myslivci předminulý týden. Ve dvou dnech pes zabil 11 srn, většinu březích.
A právě tenhle masakr přiměl myslivce k úvahám o tom, zda na pytláka nastražit sklopnou past nebo si na něj počíhat s puškou.
Obojí má však úskalí a nejistý výsledek. "V pasti může skončit řada jiných psů," říká ředitel havířovských strážníků Bohuslav Muras.
"V sadech ale nesmí žádní psi běhat na volno," oponuje Jiří Mokrý a dodává, že složitá je tam i střelba. "Použití kulovnice je riskantní. A s brokovnicí bychom se k psovi museli dostat blízko," vysvětluje.
V každém případě jsou myslivci odhodlaní řádění pytláka co nejdříve ukončit.