Radioaktivní kanci stojí Německo miliony ročně (Lidové noviny)

25.08.2010 12:26

 

Divocí kanci se krmí houbami a lanýži, které mají tendenci v sobě uchovávat radioaktivní záření - i dlouho po havárii černobylské elektrárny

 

Jejich kontaminované maso musí vláda vykupovat. Loni za ně zaplatila půl milionu eur.
Tisíce divočáků s nadměrnou hladinou radioaktivity v těle žijí stále v některých oblastech Německa, i když od havárie v černobylské jaderné elektrárně na Ukrajině uplynulo již 24 let. Obecně se však dopad havárie podle odborníků v zemi již snížil.
Divoká prasata patří k nejcitlivějším živočichům z hlediska dlouhodobých následků jaderné katastrofy. Kanci se krmí houbami a lanýži, které mají tendenci v sobě radioaktivní záření uchovávat, a také přicházejí do kontaktu s kontaminovanou půdou, když ji kypří svými rypáky, vysvětlují experti.
Německá vláda minulý rok podle oficiálních údajů vyplatila jako kompenzaci za nepoužitelné kontaminované maso divokých prasat rekordní sumu 425 tisíc eur (asi 10,5 milionu korun), zatímco deset let předtím vydala jen 25 tisíc eur (asi 620 tisíc korun).
"Důvodem je, že v Německu je čím dál tím více kanců, a navíc se více loví, proto se také vyplácí i více kompenzací za jejich kontaminované maso. (...) Ale ukazuje to také, jak dlouhou dobu zůstává radioaktivní havárie problémem životního prostředí," citovala agentura AP mluvčího německého ministerstva životního prostředí Thomase Hagbecka.
"Počet divočáků v Německu je za poslední roky čtyřikrát až pětkrát vyšší než dříve a také stoupl počet jejich odstřelů," potvrdil informaci o vyšším počtu těchto zvířat i Torsten Reinwald z německé federace lovců.
"Dopad černobylské havárie se v Německu obecně snížil," ujistil však mluvčí federální kanceláře pro ochranu před radioaktivním zářením Florian Emrich.
Například podle něj radiace již přestala být na rozdíl od lesní půdy problémem na obdělávaných polích. "Můžeme zaručit, že se na trh nedostane žádné takto kontaminované maso. V problematických regionech je každý jednotlivý ulovený kus před prodejem testován na radioaktivitu," ujistil mluvčí regionální lovecké asociace v Bádensku Württembersku.