Střelba má zelenou. Myslivci vyrazí k rybníkům na kormorány

25.08.2015 09:51

Slovácko - Na kormorána velkého si počíhají myslivci na Hodonínsku. Úředníci vydali vyhlášku, která dovoluje za určitých podmínek usmrtit chráněného černě zbarveného ptáka, který rybářům způsobuje velké škody. Povolení odstřelu platí až do března 2016. "Nejhorší je to přes zimu. Když zamrznou okolní rybníky, kormoráni se sletí na Moravu nebo jiné nezamrzající toky," upozornil předseda Moravského rybářského svazu v Hodoníně Richard Werner. Vyhláška stanovuje konkrétní podmínky střílení kormoránů. Rybáři se většinou obracejí s lovem na myslivce. Na plůdkových a násadových rybnících mohou ptáky střílet až do patnáctého dubna. Musí ale prodloužení předem ohlásit. "Na jaře jsou škody velké. Na některých plůdkových rybnících kvůli kormoránům zemře až devadesát procent ryb," uvedl Werner. Postup lovu je jasně daný. Myslivci mohou zabít nanejvýš dvacet procent ptáků, které zrovna vidí. Jejich povinností je následně zajistit i likvidaci mrtvého kormorána. Mohou ho poskytnout například k výzkumu nebo vzdělávání. Zároveň musí vést záznamy o postupu a pokaždé zkontrolovat, zda pták není označený kroužkem. Oproti ostatním ptákům živícím se rybami je u kormoránů problémem i způsob jejich lovu. Pod vodou naženou hejno až na břeh, takže některé ryby vyskáčí ven. Navíc všechny nesní. "Některé jen naklovnou, ty potom zaplísní a uhynou. Tím, že kormoráni loví ve vodě, také některé ryby jen poraní. Škody jsou potom daleko vyšší," řekl předseda svazu. Diskutujte na www.hodoninskydenik.cz Foto