Studenti vyfotili na zahradě poblíž centra Zlína medvěda (zpravy.iDNES.cz)

15.10.2012 11:52

 

Ve zlínské části Podhoří, nedaleko sídliště, se v pátek dopoledne objevil medvěd. Je to první případ, kdy se tato šelma dostala tak blízko k centru města. Podle studentů, kteří ho nafotili, to není žádný vtip ani fotomontáž.

"Dívali jsme se z okna a nejdřív jsme tomu vůbec nevěřili," uvedl jednadvacetiletý Martin. Se svým kamarádem viděli medvěda na zahradě poblíž domu.

Zvíře se tam zřejmě dostalo otevřenou brankou, za kterou už začíná les. "Byl to jen moment. Začali jsme ho fotit, ale když jsme otevřeli okno, tak utekl. Jasně jsme ale poznali medvěda," upozornil.

Podle něj byl medvěd spíš malý. "Až mě to překvapilo, že není moc velký," podotkl student zlínské univerzity.

Myslivci předpokládají, že mohlo jít o slovenského medvěda, který se před dvěma měsíci pohyboval kolem Provodova a Dolní Lhoty.

"Nevíme ale jak vypadal, takže potvrdit to stoprocentně nejde. Zahlédli ho jen myslivci, kteří byli na číhané," konstatoval František Libosvár, předseda Okresního mysliveckého spolku ve Zlíně.

Mladí medvědi se sem podle něj dostávají ze Slovenska a z Vizovických vrchů pak zamíří do Bílých Karpat. V lese hledají borůvky, maliny i houby. A když je nenajdou, mohou potravu hledat i blíž k obydlím. "Tady ve Zlíně si ale nic podobného nepamatuju," doplnil Libosvár.

Zlínští studenti viděli medvěda na zahradě domu v části Zlína. Stihli jej ale zachytit jen na dvou nepříliš kvalitních snímcích.

Ochránci přírody si myslí, že nejspíš jde o mladého, zhruba stokilogramového medvěda. "Je možné, že podobně jako kdysi Míša z Brodské, i tento vyrůstal bez matky. Právě takoví mají totiž menší pud sebezáchovy, jsou dezorientovaní," vysvětlil Milan Orálek z Českého svazu ochránců přírody Valašské Meziříčí.

Přesto ale nepředpokládá, že by se zvíře přiblížilo k lidem ještě víc. "Je to plaché zvíře," dodal odborník.

Městská policie ve Zlíně nechystá kvůli medvědovi žádná opatření. "Informaci ale vyvěsíme na našich internetových stránkách, aby si lidé dávali pozor," upřesnil zástupce ředitele tamních strážníků Pavel Janík.

Medvěda naposledy spatřil začátkem července myslivec Alois Prachař z Provodova při lovu divočáků na kopci Komonec ve Vizovických vrších.

Předtím na asi tříletého stokilového samce narazili vojáci v armádních skladech v Hostašovicích na Novojičínsku, tam jej také zachytily kamery.