Svatohubertská slavnost na Kuksu po sedmnácté (Hradecký deník)

26.09.2010 14:05

 

Skvostný areál barokního hospitalu bude v sobotu 2. října hostit 17. ročník Svatohubertské slavnosti na Kuksu. Každý rok na slavnost přijíždí od pěti do deseti tisíc návštěvníků

 

Po celý den bude připravený pestrý program. Ve 12 hodin bude slavnost zahájena průvodem. Od 14 hodin se koná Národní soutěž juniorů ve vábení jelenů o pohár Řádu svatého Huberta.
Mezi třináctou až sedmnáctou hodinou jsou v celém areálu připraveny například ukázky loveckých plemen psů, dravců či jezdeckých dovedností. Návštěvníci se mohou těšit mimo jiné na vokální soubor Solideo hrající na dobové nástroje a jejich repliky, vystoupení loveckých trubačů či soutěže pro děti.
Od 18 do 19 hodin bude v kostele Nejsvětější Trojice sloužena svatohubertská zpívaná a troubená mše.
Poté následuje pochodňový průvod a světelná a ohňostrojná kompozice.
K dispozici bude občerstvení všeho druhu (zvěřinové speciality, burčák, víno, medovina atd.)
U stánků si bude možné prohlédnout a koupit řemeslné a jiné výrobky a nebudou chybět ani ukázky řemesel.
Vden slavnosti mimořádně zastaví ve stanici Kuks některé rychlíky. V 9.30 hodin odjede z hradeckého hlavního nádraží do stanice Kuks parní vlak (návrat z Kuksu do Hradce ve 14.45 hodin).
Lovecký Řád sv. Huberta založil hrabě František Antonín Špork (1662 až 1738) na svátek sv. Huberta 3. listopadu 1695 v Lysé nad Labem. Špork sám se jmenoval velmistrem a členství uděloval podle svého uvážení.