U náročných zkoušek loveckých psů jich uspělo pouze osm

22.09.2014 08:55

U náročných zkoušek loveckých psů jich uspělo pouze osm

Slovácké noviny - týdeník
Slovácko – V padesátileté historii Memoriálu Mileny Štěrbové, mezinárodních všestranných zkoušek loveckých psů, se toto klání uskutečnilo už potřetí na Uherskohradišťsku. Zúčastnit se mohli majitelé loveckých slídičů, anglických kokršpanělů, špringršpanělů, welššpringršpanělů a německých křepeláků. V areálu lázní Leopoldov v Buchlovicích, kde byl v pátečním podvečeru šestadvacátý memoriál slavnostně zahájen, si dali dostaveníčko vůdci sedmnácti zástupců všech zmíněných plemen z Česka a Slovenska. Záštitu nad mezinárodními všestrannými zkouškami převzal hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák. Třídenní soutěž loveckých slídičů, nazvaná Memoriál Mileny Štěrbové, se pořádá jednou za dva roky na počest zmíněné spoluzakladatelky mezinárodní všestranné zkoušky. "V letošním roce uplynulo padesát let od její smrti a sto osmnáct let od jejího narození. Milena Štěrbová byla první žena, která už jako mladé děvče pochopila, že lovecký pes je nepostradatelným pomocníkem," uvedl předseda Okresního mysliveckého spolku Uherské Hradiště Karel Blahušek. Rozhodčí prověřili slídiče v sobotu a v neděli v honitbách Kunovice, Osvětimany, Stupava a Lesů ČR – v Lesní správě Buchlovice, a to podle zkušebního řádu Českomoravské myslivecké jednoty. "Slídiče čekala v honitbách řada zkušebních disciplín. Kupříkladu vlečka se srstnatou zvěří. Práce na pobarvené stopě vepřovou krví, přinášení kachny z hluboké vody a nahánění dvakrát deset minut ve dvou různých lečích," přiblížil stručně průběh zkoušek její správce Milan Hampl. V padesátileté historii memoriálu byl nejúspěšnějším psem z Uherskohradišťska anglický špringršpaněl Bastian od Kamenné báby, vedený Věroslavem Orlovským z Veletin. Zvítězili v roce 2010 v honitbách Luhačovice, Popovice a Ostrožská Nová Ves. Z dosavadních šestadvaceti memoriálů jich bylo ve Zlínském kraji uspořádáno devět. Šest v Luhačovicích a tři v okrese Uherské Hradiště. Jediným vůdcem z Uherskohradišťska, který se memoriálu zúčastnil s pětiletou fenkou anglického špringršpaněla, byl Josef Vítek z Kostelan nad Moravou, člen Mysliveckého sdružení Míkovice­Podolí. "Absolvovat memoriál je opravdu velice náročné. Záleží na podmínkách,pes může zaváhat na kterékoliv disciplíně," podotkl Josef Vítek. "Nejúspěšnější pes byl anglický špringršpaněl, vedený Petrou Golinovskou z Ústí nad Labem. Náročnost jednotlivých disciplín ve spojení s povětrnostními podmínkami způsobily, že ze sedmnácti psů jich uspělo jen osm," informoval v neděli odpoledne správce zkoušek Milan Hampl. Pořadatelem memoriálu byl Klub chovatelů loveckých slídičů a spolupořadatelem Okresní myslivecký spolek v Uherském Hradišti. Finančně jej podpořil Zlínský kraj, Lesy České republiky, Českomoravská myslivecká jednota, Českomoravská kynologická jednota a početní sponzoři a partneři. Fotogalerii z akce najdete na www.slovackydenik. cz/ memorialsterbove Foto: KLÁNÍ SLÍDIČŮ. Chovatelé loveckých slídičů a příznivci myslivecké kynologie se sešli na Memoriálu Mileny Štěrbové na Smraďavce.