V kroužku myslivosti se děti učí nacházet vztah k přírodě (Frýdecko-místecký a třinecký deník)

28.04.2014 13:20

Hukvaldy
Děti z hukvaldské základní školy mají možnost navštěvovat opravdu netradiční kroužek.
Pod vedením zkušeného myslivce Vladimíra Větřila pronikají do tajů myslivosti. Kroužek se odehrává jednak v prostorách školy a z velké části také v přírodě. Děti se učí poznávat a pojmenovávat rostliny, zvířata, a také základům samotné myslivosti. Dozvídají se například, jak se správně chovat v lese, jak krmit zvěř či jak probíhá hon. "Když jsme byli s dětmi z kroužku na první vycházce, ptal jsem se jich na názvy některých stromů a květin, na jména okolních kopců a tak dále. Málokdo z nich byl schopen správně odpovědět. Naším cílem je proto seznámit malé školáky se základními pojmy týkajícími se zdejší fauny a flory. Tyto znalosti jsou pro myslivce nezbytné," uvádí vedoucí kroužku Vladimír Větřil.
Součástí výuky jsou také časté výlety a exkurze do okolí. Děti navštívily mysliveckou výstavu paroží, jelení oboru ve Fryčovicích či hukvaldskou oboru, ve které pozorovaly daňky, muflony a divočáky. "Pokud děti příliš nezlobí, někdy se za odměnu dostane i na opékání špekáčků," dodává Vladimír Větřil. Během výuky pracují s nejrůznějšími pomůckami - se specializovanými časopisy nebo nahrávkami s mysliveckou tématikou. Hlavními podporovateli a sponzory kroužku jsou Základní škola Leoše Janáčka a Honební společenstvo Hukvaldy. Kromě toho s dětmi často spolupracuje bývalý dlouholetý oborník Zdeněk Chovanec a také ten současný - Milan Koutný. V současnosti chodí do kroužku patnáct dětí převážně z prvního stupně. Na profesionální myslivost tedy mají ještě čas. Jejich vedoucí ale neztrácí naději. "Věříme, že semínko zájmu a vztahu k přírodě padne na úrodnou půdu, a alespoň v některém malém myslivci zájem o přírodu a myslivost zůstane," uzavírá s úsměvem Vladimír Větřil.