Vyražte do obor za zvířaty: Uvidíte bílé jeleny i zubry!

15.09.2014 12:49
Vyražte do obor za zvířaty: Uvidíte bílé jeleny i zubry! (blesk)

Dívat se na zvířata nemusíte jen v zoologických zahradách. V jejich přirozeném prostředí je můžete pozorovat i v oborách. A navíc tu často uvidíte pořádné rarity. Poradíme, kam vyjet.

Praha: Divočák i mluvící krkavec
Na okraji Prahy - v Chuchelském háji - funguje lesní minizoo. Vedou k ní tři různě náročné turistické stezky a otevřeno tu je nepřetržitě. Vidět tu můžete muflony, daňky, polární lišku, rysa ostrovida, mluvícího krkavce, kozy, ovce, divoká prasata, srnky, výra, káně a další obyvatele českých lesů. Nově je tu otevřená i naučná stezka. Vstupné: zdarma

Žleby: Bílí jeleni
Na 130 ha se rozkládá obora Žleby u Kutné hory, kde se chovají bílí jeleni. Ze vzdálenosti zhruba 10 metrů je můžete pozorovat až do konce srpna ve 12 a v 15.30 hodin v době krmení. Vzácní a majestátní bílí jeleni se do Evropy dostali kolem roku 1780 z oblasti tehdejší Persie, u nás je chovali šlechtické rody Kinských, Valdštejnů, Schwarzenberků a Černínů. Kromě jelenů si zde můžete prohlédnout dravce, sovy a jejich výcvik a také kunovité šelmy a stanici s handicapovanými živočichy. Vstupné: dospělí 40 Kč, děti 3 až 15 let platí 30 Kč

Holedná: Uprostřed města
Zejména na mufloní a dančí zvěř je zaměřená obora Holedná, která se nachází v Brně mezi sídlišti Jundrov, Kohoutovice a Bystrc. A právě umístění uprostřed města je na ní výjimečné. Děti tak nemají za divokými zvířata daleko! Součástí je i menší obora s jezírky pro divoká prasata a také naučná stezka. Vstupné: zdarma

Břeclavsko: Největší u nás
Jde o největší oboru u nás, která se rozkládá na Břeclavsku mezi řekami Moravou a Dyjí u hranice u hranic s Rakouskem a Slovenskem. Na ploše více než čtyř hektarů byla založena v roce 1971 a dnes je jedna z nejkvalitnějších obor v republice. Pozorovat tu můžete pozorovat jeleny, daňky i černou zvěř a sídlí tu i kolonie bílých čápů. Místo je navíc ideální pro cyklistické výlety, protože se rozkládá většinou na rovince. Vstupné: zdarma

Židlov: Uvidíte tu zubry
Na takřka čtyřech tisících hektrarech v borových a smrkových lesech můžete v oboře Židlov v Ralsku vidět jeleny, muflony, ale především zubry evropské. Momentálně jejich stádo čítá už kolem 16 kusů! Ale pozor! Při jejich obdivování musíte být velmi opatrní. Oborou prochází cyklostezka a stezka pro pěší. Svačiny ale s sebou, restauraci tu nenajdete. Vstupné: zdarma